Nieuwe media, economisering van het culturele veld, toenemende internationale mobiliteit. De beroepspraktijk van kunstenaars in de komende tien jaar lijkt vooral gericht op het beslechten van grenzen: niet alleen landsgrenzen, maar ook de grenzen tussen traditionele kunstdisciplines en die tussen kunst en entertainment. De toekomstscenario's van het kunstenaarsvak en met name de wensen, verwachtingen en vooruitzichten van kunstenaars zelf komen uitgebreid aan de orde in de bundel A portrait of the artist in 2015: Artistic careers and higher education in Europe.
De bundel is een pleidooi voor meer afstemming tussen het hoger kunstenonderwijs en de praktijk van professionele kunstenaars. Het hoger kunstonderwijs moet meer inspelen op de realiteit van een gemengde beroepspraktijk (multiple job holding) en op de vraag naar creatief talent in de creatieve industrie. Daarbij zouden onderwijsinstellingen meer faciliteiten moeten ontwikkelen voor nascholing (life-long learning).
De reader is verschenen als introductie op de gelijknamige conferentie van de European Council of Artists (ECA) die begin october 2004 in Amsterdam werd georganiseerd door een coalitie van de Federatie van Kunstenaarsverenigingen, de HBO-raad en de Boekmanstichting.